26. april går det 10 km lange Anton Sport Sentrumsløpet av stabelen i Oslo.
Mila for Alle markerer åpningen av løpssesongen i Norge, og blir stadig mer populært. For seks år siden fullførte 1706 løpet, og i år går det mot 11.000 – 12.000 sprekinger. På grunn av den store økningen av påmeldinger har arrangørklubben, IL i BUL, sett seg nødt til å sette et tak på 12 000 deltagere til årets løp.
Motivasjonsfaktor i treningen
– Vi er glade for at så mange bruker Sentrumsløpet som en motivasjonsfaktor i treningen. Målet vårt er 11000 deltakere i år, og av erfaring vet vi at mange melder seg på de siste ukene, sier Caroline Schicht i IL i BUL som arrangerer løpet.
Tren 2-3 dager i uken
– Å trene 2-3 ganger i uken holder lenge for å finne formen til et 10-kilometersløp. Mange tror de må trene mye mer, men trener du jevnt et par ganger i uken hele året er formen på plass og helsegevinsten stor. Trening 2- 3 ganger er nok også det som er mest realistisk å få til i hverdagen for folk flest, dermed holder motivasjonen lenger også. Om noen trenger et treningsopplegg for de siste forberedelser før løpet så ta kontakt med oss i BUL, fortsetter Caroline Schicht.
Påmeldingene renner inn
De siste årene har deltakerne blitt flere og flere, særlig kvinnene. Mange er trofaste år etter år, og noen få har deltatt alle 33 gangene. Overskuddet fra løpet går som vanlig tilbake til aktiv idrett i klubben til glede for både ungdommer og eliten.