Pressemelding fra Råskinnet

Den 6. mai går Råskinnet av stabelen for 21. gang. Nytt av året er at arrangøren Ready gir ut pengepremier til de tre beste i dame- og herreklassen.

Beste herre og dame får 5000 kroner. Nummer to får 2000 kroner og nummer tre får 1000 kroner. I tillegg blir det flott premiering fra Mizuno og Oslo Sportslager. Arrangøren innfører pengepremier for å lokke eliteløperne tilbake til løpet. Så i år håper de på å få en skikkelig fight mellom friidrettsutøvere, skiløpere og orienteringsløpere. Men, de understreker at Råskinnet fortsatt er et løp for mosjonister som ønsker seg en skikkelig tøff utfordring.

Ikke lenger bare guttas løp

Utviklingen de seneste årene er et paradoks. Løpet som startet som Guttas løp Råskinnet var de første tre årene kun for menn. Da det ble åpnet for kvinner har de strømmet til løpet og i fjor hadde Råskinnet en kvinneandel på hele 45%. Det gjorde Råskinnet det løpet i Norge som har høyest kvinneandel. Det viser at kvinnene er minst like glad i utfordringer som mennene.

Snøfri løpstrasé

Den snøfattige vinteren har gjort at løypa allerede er snøfri. Men fortsatt er det frost i mange av myrene, men arrangøren regner med at den vil slippe når det blir litt varmere i været frem til løpsdagen slik at det blir en ekte gjørmefest. Isen ligger fortsatt på Sognsvann, men er i ferd med å slippe, så løperne slipper heller ikke i år unna en liten nedkjøling.

For hele familien

Påmeldingen har gått noe tregere i år, men den sene påsken synes å være hovedårsaken til dette. Denne uken har påmeldingene tatt seg kraftig opp og påmeldingene strømmer inn.
I tillegg til Råskinnet arrangeres også Råtassen som er på ca 3 km for de mellom 11 og 15 år og Knøttetassen som er på 800 meter for de mellom 6 og 10 år. Så her har hele familien muligheter til å bli ekte Råskinn på lørdag 6 mai.