– Dette er noe vi har tenkt på lenge som et ledd i utviklingen av friidretten der «vanlige» stevner varer for lenge, og mellom & langdistanseløpingen har fått et virkelig løft i Norge de siste årene, sier en av initiativtagerne Hans Jørgen Borgen.
Sammen med Finn Kollstad, Nils Hetleflåt og Jasper Buitink opprettet han Stiftelsen «Norwegian Milers Club», og de fire godt over gjennomsnitt friidrettsinteresserte karene legger ikke skjul på at det er British Milers Club som er inspirasjonskilden.

– Vi har alle sendt mange av våre utøvere til stevner i England og British Milers Club opp gjennom årene, og følte etterhvert at vi også kunne få dette til her hjemme i Norge, forteller Kollstad.

Både Borgen, Buitink og Kollstad arrangerte stevner med få øvelser ifjor med stor suksess – derfra var veien kort til å gå sammen om en felles stevneserie og en stiftelse for å fremme Norsk mellom og langdistanseløping.

– Stevneserien er første steg og det første Stiftelsen går sammen om, sier Nils Hetleflåt.
– Men vi vil gjerne gjøre mer for Norsk mellom og langdistanse etterhvert. F.eks tror vi det er mye å hente på trenings samarbeid mellom klubber, regioner og land.  

Det er lokale arrangører som tar seg av den tekniske gjennomføringen av de fem løpene som det er lagt opp til i år. Tekniske arrangører av Norwegian Milers Clubs stevner i 2015 er KRS Løp, Ull/Kisa og SK VIDAR.
 
For de som presterer godt i flere av Norwegian Milers Club sine stevner, vanker det gode pengepremier. Den som oppnår høyest poengsum (IAAF)på to ulike distanser er vinner av årets Norwegian Milers Club.

– Vi legger stor vekt på sterk deltagelse fra både innland og utland, og vil bruke vårt kontaktnett til å få på plass best mulig matching for de beste norske løperne, inklusive gode fartsholdere, forteller Buitink.

Foreløpig Terminsliste og øvelsesutvalg
4.juni – 1500m Jessheim Stadion, arrangør Ull/Kisa
6.juni – 10 000m Kristiansand Stadion, arrangør KRS Løp
28.juni – 800m og 5000m, Bislett Stadion, arrangør SK VIDAR
29.august – 1500m og 5000m, Bislett Stadion, arrangør SK VIDAR
19.september – 800m, mile, 5000m, Bislett Stadion, arrangør Ull/Kisa

For ytterligere informasjon, se www.norwegianmilersclub.com.