VJ har lenge vært mitt førstevalg for løpeturer på sleipt og glatt føre i teknisk terreng. Nå har VJ kommet med en serie hybridsko som skal favne om løpeturene som byr på både vei og terreng og alt midt i mellom. Jeg testet VJ Fuzion Aerofly da jeg løp The Coastal Challenge Costa Rica og her er mine erfaringer med skoen.

Foto: Ian Corless
Førsteinntrykk
Jeg fikk umiddelbart assosiasjoner til VJ Ultra 3, men samtidig hadde denne skoen flere likhets trekk med en asfaltsko. Her har VJ gjort sitt beste for å stille opp med en sko som skal gi høy komfort både på asfalt, grus og harde stier.
Overdel og passform
Overdelen i “Multizone Engineered Mesh” ventilerer godt samtidig som den gir god støtte til foten. VJs Fitlock system sørger for at skoen sitter godt rundt mellomfoten og gir den nødvendig stabilitet du trenger når du løper i terrenget. Hælpartiet gir god støtte og polstring. Med VJ Ultra 3 opplevde jeg problemer med gnagsår ved kulene på ankelen, men dette har ikke vært tilfellet med VJ Fuzion Aerofly. Skoen har bred tåboks som gir tærne godt med plass. Forsterkninger rund tåpartiet gir ekstra beskyttelse om du skulle være uheldig å sparke borti en stein.

Foto: Ian Corless
Grep – Et godt kompromiss
Vj sin butylyttersåle er kjent for å gi et eksepsjonelt grep på krevende føre, men den myke yttersålen slites også raskere ned, spesielt om man bruker den mye på grus og asfalt. Når VJ nå har laget en serie med hybridsko, så har de inngått et kompromiss for å møte både behovet for en slitesterk sko for grus og asfalt, og for grep i terrenget. Lightrubber yttersålen med 3mm knotter gir tilfredsstillende grep på tørre og harde stier, men om du er vant til VJ sin Superior Contact yttersåle med VJ sin unike butyl gummiblanding, så vil du merke forskjellen på grepet på vått og sleipt føre. Til gjengjeld er dette en yttersåle du trygt kan bruke på grusveier uten å tenke på at yttersålen slites opp.

Løpsfølelse – skapt for komfort uansett underlag
Med Fuzion Aerofly har VJ klart å lage en sko som ikke bare er utrolig komfortabel, den føles også lett ut på foten og er morsom å løpe med. SuperFOAMance mellomsålen gir en myk og bouncy demping og høy energiretur. Dette er ikke en sko som er laget med tanke på de raskeste løpeturene, intervaller og konkurranse, til det formålet har de lansert VJ Fuzion Tempo. Likevel er det ingenting i veien for å bruke dem på raskere turer, du får bare ikke like mye «hjelp» fra skoen som du får av VJ Fuzion Tempo. Skoen har en «rock-plate» i sålen som beskytter foten mot skarpe steiner og gjenstander. Med en drop på 8mm er dette en sko som er perfekt for langturer.

Gjennomtestet på The Coastal Challenge Costa Rica

Fuzion Aerofly er skapt med fokus på komfort. Etter å ha vært igjennom en hallux-valgus operasjon i september 2025, har jeg hatt behov for ekstra mye demping og komfort. Da jeg skulle delta på etappeløpet The Coastal Challenge Costa Rica i februar i år, var det aller viktigste for meg ved valget av sko at jeg skulle ha en så komfortabel løpsopplevelse som mulig. Løpet byr på en god blanding av både grus og landevei, asfalt, sandstrand og ikke minst – tekniske jungelstier og terreng. Fuzion Aerofly var et godt valg. Og bortsett fra at jeg hadde noen episoder på sleipe steiner i elver og noen veldig tekniske stipartier der jeg savnet en mer rendyrket terrengsko med VJs Superior Contact grep, vil jeg hevde at denne skoen var nesten perfekt for dette løpet.
Skoene ventilerte godt i det varme og fuktige miljøet og slapp vannet raskt ut etter våte strekninger i elver og annet fuktig terreng. Til tross for at løpet er kjent for å spise løpesko til frokost, kom jeg hjem med mine Fuzion Aerofly i god stand. Hvis du ser bort ifra at de ikke lenger er like hvite som de var da jeg pakket dem ut av skoboksen første gang da…
Tekniske Facts:
- Vekt: 256gr str 42
- Knotter: 3mm
- Drop: 8mm (Stak 38/30mm)
- Grep: 6/10
- Demping: 9/10
- Løpsfølelse: 8/10
- Passer til: Langturer som kombinerer asfalt, grus og harde stier.