Arc’teryx Norvan LD skoene har tatt vare på føttene til terreng og ultraløpere i mange år allerede. Nå har den stødige og holdbare terrengskoen blitt oppgradert igjen. Her får du en sko av høy kvalitet som vil gi deg komfort og selvtillit på stien.

Overdel og passform

Som langdistanse terrengløper er noen av de viktigste egenskapene til en sko at den føles behagelig og tar vare på føttene mine selv om jeg er ute på løpetur i mange timer. Norvan LD 4 er en sko som helt klart sjekker av på dette punktet. Skoen har en bred passform som gir rom til tærne, samtidig som den sitter godt rundt foten. Overdelen er dobbel, i du myke, men slitesterke materialer som gir god ventilasjon. Skoen har en formsydd sokkelinning og en myk og godt polstret tunge som avlaster vristen fra trykket fra skolissene. Lomme på tungen for lissene er også et stort pluss. Denne gjør at lissene holdes på plass under løpeturen og du slipper å irritere deg over lisser som løsner. Hælen er godt polstret og gir god støtte. Tå partiet har ekstra forsterkning som beskytter om man sparker til en stein på stien.

Norvan LD 4 ovenfra og fra siden

Demping og løpsfølelse

LD står for Long Distance og det er klart at dette er en sko som er laget med tanke på å kunne takle de lange turene. Dual-density mellomsålen gir en god, men fast demping som gir den beskyttelsen og støtdempingen foten trenger, uten at du mister stabilitet og følelsen til underlaget. Dette er ikke den raskeste, letteste eller mest fiffige skoen på markedet. Den har verken karbonplate eller ekstra sprett, ikke noe gimmick, pynt og fjas. Her får du en ren, enkel sko og klassisk terrengløpesko som gir deg den gode følelsen på stien i time etter time uten noe om og men. Den faste dempingen gjør skoen stødig også i teknisk terreng. Skoen har en dropp på 6mm (25mm/19mm). Dette er en dropp som ligger i mellomsjiktet, verken spesielt høy eller lav, og gir lett avlastning for leggene uten at det ødelegger det naturlige løpssteget for mye.

Grep som gir kontroll på stien

Yttersålen i Vibram Megagrip med 4mm knatter gir et godt grep på det meste av underlag. Skoen sitter godt både på vått fjell og myke skogsstier. Yttersålen er ikke aggressiv nok til å håndtere de mest gjørmete dagene, men de fleste dager ute på stien og i fjellet vil Vibram Megagrip sålen gi deg et godt grep og følelsen av å ha full kontroll på underlaget.

Passer til

Denne skoen passer perfekt for langturer og eventyr i terrenget og hverdagstrening der du ønsker deg en stødig og holdbar sko du kan stole på gjør jobben. God sko for ultraløp opp til 50-60km distanse.

Tekniske facts

25/19 stack 6mm drop

Vekt: 273gr str 42

Grep: 8/10

Knatter: 4mm

Passform: Bred, kan oppleves litt stor i størrelsen. Vurder å gå ned ½ størrelse om du liker en strammere fit.