Tisleiafjorden ved Gol i Norge forbindes gjerne med biler. Her ligger nemlig Isbanedrift, som er en av verdens ledende arenaer for vintertester av bildekk og biler. I vinter må bilene vike plass en hel helg i mars – til fordel for 500 løpere i Frozen Lake Marathon.

– Det vil bli en unik opplevelse. Da jeg var på plassen for første gang var det bare helt åpenbart at vi måtte ha et løp der, sier Jonas Svengård, arrangementssjef hos den svenske skoprodusenten Icebug og initiativtaker til Frozen Lake Marathon.

Han fortsetter:
– Foran deg har du en buktende, helt flat løype på is, og rundt deg har du høye, snødekte fjell. Det er en majestetisk naturopplevelse som bare kan oppleves en dag per år, og jeg kan ikke tenke meg noen mer morsomt på en vakker vinterdag.

Deltakerne i Frozen Lake Marathon kan velge mellom halvmaraton på 21 km og maraton på 42 km. Løpet fungerer også som verdensmesterskap i isløping, som nå arrangeres for første gang.

– Vi håper å se noen skikkelig raske løpere på startstreken, og det skal bli spennende å se om det er de samme som er raske på isen som er det på asfalt, sier Jonas Svengård.

– Samtidig er det ikke konkurransen som er vårt viktigste fokus her. Selv om det er VM så er dette et løp for alle, og resultatene er ikke viktige for oss. Det viktigste er at alle deltakerne reiser hjem med en god opplevelse.

Under Frozen Lake Marathon er sikkerhet det vi prioriterer høyest. Siden hele løpet går på isen må deltakerne anvende løpesko med pigger, og av sikkerhetmessige årsaker er løpet begrenset til maksimalt 500 deltakere.

– Naturligvis hadde det vært morsomt om flere løpere kunne blitt med, og det vil raskt bli fulltegnet. Men det er tross alt is vi skal løpe på, og selv om vi har sikkerhetseksperter på plass som kan garantere at isen holder tar vi heller det sikre foran det usikre, sier Jonas.

Frozen Lake Marathon arrangeres 16. mars 2019.
For mer informasjon, se icebugx.com/frozenlake/info/