Det kan være lett å glemme noe når man skal ut å løpe konkurranse, og selv om det meste er å få tak i, er det alltid bedre å være godt forberedt med både klær, sko, mat og drikke.
- Sjekk værmeldinga dagen før. Planlegg hva du skal løpe konkurransen i og legg fram tøyet ditt. (eks. sko, shorts, singlet, sokker, kompresjonssokker, tskjorte, tights..)
- Sett startnummeret på konkurransetrøya hvis du har hentet dette
- Når du varmer opp er det lurt å ha på overtrekksbukse/tights og en jakke/genser
- Ha med en sekk som du kan sette fra deg med de nødvendige tingene, det er oppbevaring av sekker på de fleste løp
- Pakk ned ekstra skift fra topp til tå slik at du får på deg tørt etter løpet (sokker, tights, topp, supertrøye, jakke osv.)
- Hvis det er kjølig pakk ned en ekstra genser, hansker, buff og lue. Det blir alltid kaldt etter løpet når man blir stående
- Et lite håndkle kan komme godt med
- Litt tørkepapir og eventuelt våtservietter
- Ekstra plastposer til både søppel og vått tøy
- Hvis du varmer opp i andre joggesko enn konkurranseskoene, husk å pakke konkurranseskoene ned
- For damer med langt hår, ta med ekstra hårstrikk og kliper. Det er irriterende å glemme slikt
- For menn, ta med sportstape for å tape brystvorter som lett kan bli såre
- Plaster, compede, vaselin og sportstape er andre småting noen bruker å ta med seg
- Bruker du klokke og pulsbelte, pakk dette ned eller legg det fram sammen med konkurransetøyet ditt
- Mat og drikke: Det er antakelig mye å få tak i på de fleste arrangementer, men veldig lurt å ta med litt ekstra mat du er vant med. Ha med deg en vannflaske og eventuelt sportsdrikke, sportsbar, banan, sjokomelk til etter løpet eller annen restitusjonsdrikke, eventuelt en pose med tørket frukt/nøtter.
- Stå opp minst 4 timer før start, spis og drikk frokost du er vant med og som fungerer bra for deg. Frokost bør inntas 3 timer før start. Skift, vær ute i god tid, og gled deg til en fantastisk løpsdag!
- Sist, men ikke minst, en god dose energi og selvsikkerhet til å løpe smart, hardt og ha det gøy. Lykke til!