Norges beste ultraløper, Bjørn Tore Kronen Taranger, har konkurrert på flere steder enn de fleste. Nylig løp han VM i 24-timersløp som ble arrangert i Torino, der han ble beste norske med sin 31. plass. Her deler han sine beste tips for hvordan du bør pakke til konkurranser på bortebane.

Viktig med gode forberedelser
Taranger gjør alltid grundig research før han begynner å pakke konkurransebagen. Det er viktig å vite hva man kan forvente av løypen og stedet man skal konkurrere.  Temperatur, vær, høyde og så videre er viktig å kjenne til før en begynner pakkingen.

– Jeg prøver alltid å få et innblikk  i hvordan løypen er. Er den svingete? Er det stor forskjell i høydemetere? I tillegg er det alltid greit å sjekke værmeldingen, slik at man vet om man bør ta spesielle hensyn til minusgrader, regnbyger eller liknende.

Noen ting som alltid er med
Ultraløpskongen har noen faste innslag som alltid er med i kofferten, uansett hvor han skal konkurrere. Dette er ting som gjør at han kan håndtere det meste av temperaturer, samt kle seg komfortabelt.

– Med meg på reise er alltid to pulsklokker, en caps med nakkebesyttelse, kosebukse, raggsokker, min egen Taranger-buff, og god musikk.

Mat på reise
Det er ikke alltid like lett å få tak i den maten du er vant til hjemmefra, når du reiser bort for å konkurrere. Derfor kan det være lurt å ta med noen matvarer du er vant til å spise, slik at du ikke bruker unødvendig mye energi på å finne mat på det nye stedet.

– Når jeg skal løpe 24-timersløp eller reise på treningsleir har jeg alltid med meg egen mat. Typiske ting jeg tar med meg hjemmefra er mandelsmør, Nugatti, en god og sunn frokostblanding, Sponser Sport-produkter, og Meråker honning.

Skovalg
På løpsdagen er skoene det viktigste du har på deg. Du må velge sko som passer underlaget, og som du har løpt inn på trening før, slik at du ikke får gnagsår underveis. Taranger anbefaler å ta med seg noen ulike par, slik at du har litt å velge i.

– Selv tar jeg alltid med meg tre par sko, men som regel har jeg bestemt meg på forhånd hvilket par jeg kommer til å bruke. Til viktige konkurranser har jeg alltid skoene i håndbagasjen, det er veldig kjedelig hvis skoene ikke kommer frem.

Til sist sier den erfarne løperen at det er viktig å være ute i god tid.

– Vær alltid ikke ute i god tid, ikke stress!

…Og med det ønsker vi deg lykke til med konkurransesesongen i inn- og utland!